T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
VAN / TUŞBA - Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu

Haberler

Ock

2017-2018 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ İŞ TAKVİMİ YAYINLANDI

Ock

ÖĞRETMENLERE YÖNELİK HALK OYUNLARI KURSUMUZ AÇILACAKTIR

Ock

Tuşba Belediyesi; Tuşba Kaymakamlığı, Tuşba İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz, Tuşba Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ve İş-Kur İl Müdürlüğü destekleri ile okullarda kurslar açarak, hem unutulan değerleri gün yüzüne çıkarıyor hem de kadın istihdamını sağlıyor.

Tuşba Belediyesinin kadın istihdamı sağlamak ve unutulan değerleri gün yüzüne çıkarmak için yaptığı çalışmalar devam ediyor. Tuşba Belediyesi; Tuşba Kaymakamlığı, Tuşba İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz, Tuşba Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ve İş-Kur İl Müdürlüğü destekleri ile okullarda kurslar açarak, hem unutulan değerleri gün yüzüne çıkarıyor hem de kadın istihdamını sağlıyor. Tuşba İlçe Milli Eğitim Müdürü Muhlis Ceylani ile birlikte okullarda açılan kursları ziyaret eden Tuşba Belediye Başkanı Fevzi Özgökçe, kurslar hakkında bilgiler aldı. Tuşba İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüze bağlı Şehit Ferhat Aslan Anadolu Lisesinde açılan yöresel kilim dokuma kursunu gezen Başkan Özgökçe, amaçlarının tarihi Van kilimlerini yaşatmak ve onları bütün dünyaya tanıtmak olduğunu belirterek, “25 kadın kursiyerimiz burada hem Van kilimlerinin yapımını öğreniyorlar hem de güzel zaman geçiriyorlar. Burada birinci amacımız kadınların evde zamanlarını boşa geçirmemelerini sağlamak ve bunun yanında ailelerine katkı sunmalarını sağlamaktır. Bunun yanında onlara meslek edindirmek ve tezgahlarımızda Tuşba kilimlerini yaygınlaştırarak bu işte emeği olan arkadaş sayımızı arttırmaktır. Bütün birimlerimizle ortak çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

Tuşba İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Muhlis Ceylani ise, dezavantajlı bir bölgede böyle bir çalışmanın takdire şayan olduğunun altını çizerek, “Bu kardeşlerimiz hem bir katkı alıyorlar hem de okula gelip gidiyorlar. Takdire şayan bir çalışma. Güneş nasıl Tuşba’da doğup her tarafı aydınlatıyorsa, bu kilimler de buradan bütün Türkiye’yi aydınlatacaktır. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Kursiyerler ise, daha önce zamanlarını evde oturarak ya da televizyon izleyerek geçirdiklerini belirterek, “Böyle bir yerin açılması her anlamda bizim için iyi oldu. Burada hem meslek öğreniyor hem de aile bütçemize katkı sağlıyoruz. Bu kapsamda böyle bir imkanı bize sunan Tuşba Belediye Başkanı Fevzi Özgökçe ve Tuşba İlçe Milli Eğitim Müdürü Muhlis Ceylani başta olmak üzere herkese teşekkür ediyoruz” dediler

Ock

 

 

"""" "facebook" "twitter" "linkedin" "google"  

 

OKUMA YAZMA KURSLARI

Zorunlu ilköğretim çağı dışında bulunan ve okuma-yazma bilmeyen vatandaşlarımız için halk eğitimi merkezleri bünyesinde okuma-yazma kursları iki kademeli olarak düzenlenmektedir.

I. Kademe Okuma Yazma Öğretimi ve Temel Eğitim Programı ilkokulların 1 ve 2. sınıfları; 

II. Kademe Eğitimi Programı ise 3 ve 4. sınıfları kapsamaktadır.

Yetişkinler I.Kademe Okuma Yazma Öğretimi Kursu: Bu kursta yetişkinler için “Yetişkinler I.Kademe Okuma Yazma Öğretimi ve Temel Eğitim Programı” uygulanır. Programın süresi 120 saattir. Yetişkinler I. Kademe Okuma Yazma Programı ile Türk Millî Eğitiminin genel amaçları ve temel ilkeleri ile yaygın eğitimin özel amaçları ve ilkeleri doğrultusunda okur-yazar olmayan yetişkinlere;

1- Okuma-yazma becerisi kazandırmak,

2- Türkçeyi iyi konuşur hale getirmek,

3- Temel aritmetik ve yurttaşlık bilgisi öğretmek,

4- Günlük yaşamla ilgili temel bilgi, beceri ve davranışları kazandırmak hedeflenmiştir.

Yetişkinler I. Kademe Okuma Yazma Öğretimi Kursu, okuma yazma becerisi üzerinde yoğunlaşmaktadır. Okuma yazma becerisi kazandırmanın yanı sıra yaşam becerisi ve matematik becerisi de kazandırılması amaçlanmaktadır. Bu amacı gerçekleştirirken yaşam becerisi ve matematik becerisi, okuma yazma becerisinin içinde, onunla bağlantılı olarak ele alınmaktadır. Kursta yetişkinlerin daha önce edinmiş oldukları bilgi, beceri ve tutumlar temel alınarak yeni bilgi, beceri edinmeleri ve tutum geliştirmeleri amaçlanmaktadır. Öğrenmeyi öğrenme becerisi yoluyla yetişkin öğrenenlerin kendi öğrenmelerini devam ettirmeleri hedeflenmektedir.

 I. Kademe okuma yazma kursları halk eğitimi merkezlerine bağlı olarak uygun görülen her yerde açılabilir. Bu kurslar ücretsizdir. Katılan yetişkinlere, MEB Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğünce hazırlanıp, bastırılan eğitim materyalleri halk eğitimi merkezleri tarafından ücretsiz olarak verilir. Kurslara katılmak için en yakın halk eğitimi merkezine başvuru yeterlidir. Kurs açılması için katılımcı sayısı şartı yoktur. Ayrıca; katılımcılardan herhangi bir ücret talep edilmemektedir. I. Kademe Okuma-Yazma Kursunu başarı ile bitiren yetişkinlere “Okur Yazarlık Belgesi” düzenlenir. Kurslarda başarısız olan ve devamsızlık sorunu olanlar iki kez daha bu kurslara kayıt yaptırabilir. Kendi kendine ya da değişik yöntemlerle okuma yazma öğrenenler, halk eğitimi merkezlerine başvurdukları takdirde oluşturulacak bir komisyon tarafından I. Kademe Seviye Tespit sınavına alınırlar. Başarılı olanlara okur-yazarlık belgesi düzenlenir. Okur-yazarlık belgesine sahip olanlar II. Kademe Kurslara katılmaya hak kazanırlar.

 Yetişkinler II. Kademe Okuma Yazma Eğitimi Kursu: Bu kursta “Yetişkinler İkinci Kademe Öğretimi Programı” uygulanır. Program süresi 180 saattir. Yetişkinler II. Kademe Okuma Yazma Programını tamamlayanlar ilkokul programına denk bilgi ve beceri kazanırlar. Yetişkinler için II. Kademe Eğitimi Kursları ücretsizdir. Katılan yetişkinlere, MEB Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğünce hazırlanıp, bastırılan eğitim materyalleri halk eğitimi merkezleri tarafından ücretsiz olarak verilir.

Bu kursları başarı ile bitirenlere “Yetişkinler Eğitimi II. Kademe Başarı Belgesi” verilir. Bu belge ilkokul eğitimine denk sayılır. Kurslarda başarısız olan ve devamsızlık sorunu olanlar iki kez daha bu kurslara kayıt yaptırabilir. Ayrıca; bu belgeye sahip olanlar Açık Öğretim Orta Okuluna devam edebilirler. İlkokulu 3 veya 4. sınıfta terk eden, zorunlu öğrenim çağı dışına çıkmış vatandaşlarımızdan bireysel yöntemlerle kendini yetiştirmiş olanlara sınavla Yetişkinler II. Kademe Eğitim Başarı Belgesi verilir. Söz konusu sınavlara başvuracak yetişkinlerden okuryazarlık belgesi istenir. Okuryazar olduğu halde bu durumu belgelendiremeyen yetişkinlerin öncelikle 1. Kademe Seviye Tespit Sınavına alınarak okuryazarlık belgeleri ile durumlarını belgelendirmeleri, daha sonra II. Kademe Seviye Tespit Sınavına alınmaları gerekir.

 

YETİŞKİNLER EĞİTİMİ I. KADEME OKUR-YAZARLIK VE II. KADEME BAŞARI BELGELERİ

İlkokulu herhangi bir sınıfında çeşitli nedenlerle terk etmiş ya da hiç okula gitmemiş bireylerin, eğitim kurumları dışında bireysel olarak çeşitli yollarla edindikleri okuma yazma bilgi ve becerileri, hayat boyu öğrenme kapsamında, yaygın eğitim sistemi içerisinde doğrudan ölçülerek değerlendirilir ve belgelendirilir.

Yetişkinler Eğitimi I.Kademe Okur Yazarlık Belgesi: Daha önce hiç okula gitmemiş yetişkinler, halk eğitimi merkezleri bünyesinde açılan I. Kademe Okuma Yazma Kurslarına katılabilirler. Kurs sonunda başarılı olmaları durumunda “I. Kademe Okur Yazarlık Belgesi” almaya ve bu belge ile II. Kademe Okuma Yazma Kurslarına kayıt yaptırmaya hak kazanırlar. Okuryazar olduğu halde bu durumunu belgelendiremeyen yetişkinler I.Kademe Okuma Yazma Kursuna katılmadan doğrudan “I. Kademe Seviye Tespit Sınavı” na alınırlar. Başarılı olmaları durumunda alacakları “I. Kademe Okur Yazarlık Belgesi” ile isterlerse “II. Kademe Seviye Tespit Sınavı” na katılabilirler.

Yetişkinler Eğitimi II. Kademe Başarı Belgesi: I.Kademe Okur Yazarlık Belgesi olan yetişkinler ile ilkokul ikinci sınıfı bitiren veya ilkokulun diğer üst sınıflarında öğrenimini terk edenler, öğrenim belgelerinin aslını ibraz ederek yetişkinler II. kademe okuma yazma kurslarına kayıt yaptırabilirler. Kurs sonunda başarılı olanlar “Yetişkinler Eğitimi II. Kademe Başarı Belgesi” almaya hak kazanırlar. İlkokul ikinci sınıfı bitiren veya ilkokulun diğer üst sınıflarında öğrenimini terk edenler, öğrenim belgelerinin aslını ibraz etmeleri durumunda I. Kademe Seviye  Tespit Sınavına girmeden, II. Kademe Seviye Tespit Sınavına katılabilirler.

I. VE II. KADEME SEVİYE TESPİT SINAVLARI

I. ve II. Kademe Seviye Tespit Sınavlarının Uygulaması:

  •  I. ve II. Kademe Okuma Yazma Kurslarına devam etmekte olan yetişkinler kurs süresi içerisinde kurstan ayrılarak I. ve II. Kademe Seviye Tespit Sınavlarına katılamazlar.
  •  I. ve II. Kademe Seviye Tespit Sınavları, Halk Eğitimi Merkezlerince oluşturulan komisyon tarafından yapılır.
  •  I. ve II. Kademe Seviye Tespit Sınavları, başvuran katılımcı sayısına bakılmaksızın, tek kişinin talebi üzerine de yapılabilir.
  •  Aynı kişinin I. ve II. Kademe Seviye Tespit Sınavlarına art arda girmeyi talep etmesi durumunda sınav tarihlerinin belirlenmesi İl/İlçe Millî Eğitim Müdürlüklerinin kararına bağlıdır.

I. ve II. Kademe Seviye Tespit Sınavlarının Değerlendirilmesi:

  •  I. ve II. Kademe Seviye Tespit Sınavlarında, sınav sorularının hazırlanması, sınavların yapılması, yazılı ve sözlü değerlendirilmesi Halk Eğitimi Merkezlerince kurulan komisyon tarafından gerçekleştirilir.
  •  Derslerin kendi içerisinde değerlendirilmesi ise aşağıda belirtildiği şekilde yapılır:

Tablo:1-   I. Kademe Seviye Tespit Sınavı Değerlendirmesi

SINAV ADI

ALINMASI GEREKEN EN DÜŞÜK NOT

I. Kademe Yetişkin Okuma Yazma Öğretimi Teorik Sınavı 

45/100 puan

I. Kademe Yetişkin Okuma Yazma Öğretimi PratikSınavı 

45/100 puan

  Tablo 1 göstermektedir ki yetişkinin, I. Kademe Seviye Tespit Sınavında başarılı olup belge alabilmesi için yukarıdaki her iki sınavdan da geçer not alması gereklidir.  

Tablo:2-   II. Kademe Seviye Tespit Sınavının Değerlendirmesi 

Ders Adı

Başarılı Olmak İçin Alınması Gereken En Düşük Not

Türkçe

45/100 puan

Fen ve Teknoloji

45/100 puan

Sosyal Bilgiler

45/100 puan

Matematik

45/100 puan

Tablo 2´de de görüldüğü gibi yetişkinin II. Kademe Seviye Tespit Sınavında başarılı olup belge alabilmesi için yukarıda belirtilen dört dersin sınavından da geçer not alması gereklidir. Birinden dahi başarısız olunması durumunda tüm derslerden sınav tekrarı yapılacaktır.

  • Sınavlar bir günde yapılabileceği gibi ihtiyaç duyulması halinde iki ayrı günde de gerçekleştirilebilir.
  • Sınava katılarak başarısız olanlara, iki yıllık süre içerisinde üç defa sınava katılma hakkı tanınır. Üç hakkında da başarısız olması durumunda düzeyine uygun yetişkin okuma yazma kurslarına yönlendirilir.

Engellilerin, I. ve II. Kademe Seviye Tespit Sınavlarına Katılması:

Engelli sağlık raporu olan yetişkinlerin I. ve II. Kademe Seviye Tespit Sınavlarına başvurmaları durumunda Halk Eğitim Merkezi, Özel Eğitim Rehberlik Araştırma Merkezi ile irtibata geçerek kişinin engel durumuna uygun sınav komisyonun oluşturulması, sınav ortamının hazırlanması ve verilecek sınav hizmetinin şeklinin belirlenmesinden sorumludur.

Ock

Kurum Müdür Yardımcılarımız Cengiz İpek ve Emine Varçin El Sanatları Kursumuzu ziyaret ederek yapılan çalışmaları yerinde incelediler. 

Ock

9 Aralık Açık Öğretim Sonuçları açıklandı

Ock

Basketbol kursumuz son sürat devam ediyor ve bu hafta başlayacak maçlara hazırlık yapılıyor. 

Ock

İngilizce A1 kursumuz sürüyor

Ock

Futbol Kursumuz son sürat devam ediyor. 

Ock

Taekvando kursumuzdan finale gidecek ogrencilerimize başarılar diliyoruz

Ara

2017-1.Dönem Sınav Sonuçları Açıklandı !

Ara

Üniversiteye hazırlık kursumuzda deneme sınavı yapıldı

Ara

Bünyamin Karan öncülüğündeki basketbol takımımız Bölge Şampiyonu oldu. 

Ara

Tusba genclik merkezinde hasan Döner hocamızın devam eden resim sanat egitimi kursundan

Ara

Çomaklı Köyü ilkokulunda Mehmet Akyol hocamızın ikinci kademe okuma yazma kursundan